Malé ohlédnutí za rokem 2018

Ruina

18. Prosinec 2018

Blížící se konec adventu a kalendářního roku je vždy příležitostí k malé rekapitulaci za celý rok. Pro nás, spolek Omnium, to byl poněkud náročný rok. Rok převzetí vícero kostelů po celé České republice, většinou ve velmi havarijním stavu, zazděné, staticky narušené. Rok inventarizace jejich problémů, u některých šlo o zahájení projektových prací a u některých i zahájení stavebních prací.

Za všechny jsme nejraději za rozeběhnutí prací na kostele v Nových Domcích u Rozvadova, v kostele v obci Srby u Horšovského Týna a v obci Javorník u Vrchlabí. Nové Domky proto, že u tohoto kostela už nikdo nevěřil, že se bude opravdu opravovat. Srby proto, že je to náš první kostel, navíc zdevastovaný až po roce 1989. A Javorník proto, že podobně zničený kostel v nás při první návštěv vyvolal zděšení.

Jako v předchozích letech, tak i letos jsme pokračovali v obnově drobných sakrálních staveb, od křížků, kalvárií až po kapličky.

Hodně rádi jsme i za aktivity spojené s obnovou hřbitovů, ať jde o hřbitov v Krásných Loučkách na Krnovsku, v Pšově na Podbořansku, v Heřmánkovicích a Martínkovicích na Broumovsku, v Nových Domcích a Pořejově na Tachovsku, Chouči na Bílinsku.

Ale hlavně jsme rádi za podporu, díky které budeme moci pokračovat v těchto aktivitách i v roce 2019. Nejenom na hřbitovech, kde jsme se již angažovali, ale nově i na židovském hřbitově u Podbořan a v Bílině. A možná i na dalších.

Zvláštní připomenutí si zaslouží i impozantní hrobka rodiny Dittrich v Krásné Lípě, kterou jsme převzali od státu na jaře 2018 a celý zbytek roku 2018 věnovali řešení projektu obnovy. Snad bude začátek roku 2019 i začátkem její postupné obnovy.

Opravené, ale i neopravené památky by neměly zůstávat prázdné. Proto jsme velmi rádi za pozitivní přijetí našich aktivit, které tyto památky pomohou oživit. Ať jde o koncerty nebo výstavy. Byl to pro nás v roce 2018 trochu výlet do neznáma, ale snad povedený. Slíbit můžeme, že v roce 2019 budeme v pořádání koncertů a výstav pokračovat, navíc v trochu větším měřítku. 

U neopravených památek jsme vítali každou pomocnou ruku. Hodně nám pomohli účastníci našich workcampů, kteří to někdy neměli opravdu jednoduché a patří jim velký dík. I proto budeme s workcampy pokračovat v roce 2019.

Vám všem, kteří jste nám pomáhali v letošním roce, patří velké poděkování. Účastí, prací, zkušenostmi, kontakty, inspirací, podporou projektů, ale i finančními prostředky. A spolku Omnium bychom přáli, abyste chtěli v podpoře pokračovat i v roce následujícím.

Podpora dárců / fyzických osob (ale i právnických osob) je pro naše aktivity velmi důležitá a nesmírně si jí vážíme. I drobný dar může pomoci realizaci velkých projektů a zachránit doposud chátrající a opuštěnou památku. A my za každý i drobný dar děkujeme.

 

NA AKTIVITY SPOLKU OMNIUM JE MOŽNÉ PŘISPĚT DAREM NA ÚČET - 2844188399 / 0800

Za každý dar děkujeme