Advent Omnium 2019 - Dokumentace stavu hřbitovů v ČR

Hřbitov

18. Prosinec 2019

Čas adventní je pro nás mimořádnou příležitostí postupně představit naši snahu o záchranu památek. Dnes nepůjde o velké památky, ale o snahu našeho spolku zdokumentovat a pokud možno i upozornit na tristní stav celé řady hřbitovů v oblastech Sudet.

Hřbitovy jsou mnohdy poslední připomínkou lidských osudů, ale i historie místa, obcí, měst a regionů. Naši předci věnovali hřbitovům velkou péči a pozornost. V Čechách měly vždy svou tradiční atmosféru a monumentalitu, kterou však postupem času v posledních desetiletích kousek po kousku ztrácejí. Přesto však, navzdory času, zůstávají hřbitovy stálou scénou lidských příběhů. Platí to i o těch, které (snad jen zatím) zůstávají rozvaleny a opuštěny.

Naší snahou je zdokumentovat systematicky celé oblasti, např. Mostecko, Podbořansko, Broumovsko, Chomutovsko či Kravařsko. V řadě případů, kdy je stav hřbitova opravdu beznadějný, se snažíme o převzetí správy hřbitova a vrátit těmto místům pietu a hlavně pravidelnou údržbu (Krásné Loučky, Chouč, Pšov, Přibenice, Dolany, Pořejov, Očihovec ad.). Výsledky dokumentace a souvisejících aktivit lze najít na www.cimiterium.cz, v případě židovských hřbitovů pak www.bejtolam.cz.

Snahu spolku Omnium o záchranu zničených a opuštěných památek je možné podpořit darem na účet: 2844188399 / 0800. Za každý dar, i drobný, děkujeme.

Kampaň spolku Omnium na záchranu drobných křížků v krajině České republiky – www.zachrankrizek.cz

www.omniumos.cz

Externí odkaz: https://www.facebook.com/pg/Omnium.ZivotPamatkam/photos/?tab=album&album_id=2495789650668392