Advent Omnium 2019 - Naše nepovedené projekty

Fara Šonov

19. Prosinec 2019

Čas adventní je pro nás mimořádnou příležitostí postupně představit naši snahu o záchranu památek. Dnes nepůjde o povedené obnovy nebo úspěšné projekty. Naopak půjde o projekty, které se nám nepovedly, nebo se je nepovedlo dotáhnout do konce, či se nenašly se finanční prostředky.

Jedním z nejhorších případů je pro nás historicky fara v Šonově na Broumovsku, kde jsme jen čekali na podpis majitele. Dnes je již osud fary zpečetěn. Podobný osud čeká statek v Otovicích. Nepovedené jednání s vedením obce Třemešné u Přimdy stojí za naprostou spouští na hřbitově v obci Nová Ves. Stejně jako nikam nevedoucí jednání s majitelem kostela sv. Anny v Pořejově na Tachovsku. U kostela v Brlohu na Lounsku se nám nepovedlo získat dotaci na statické zajištění. V Chomýži u Krnova je hřbitov bohužel stále ve stejném stavu, stejně jako naše márnice na hřbitově v Krásných Loučkách. Kalvárie a pomník obětem I. sv. války v Martínkovicích také čeká na svou obnovu. Krásná kašna v Kašticích má sice závazné stanovisko, ale nemáme finanční prostředky na nákladné restaurování. Opravená kaple v Pořejově ve Slezsku čeká na restaurování vnitřních maleb.

Podobných projektů, které čekají z různých důvodů na realizaci, máme opravdu hodně. Není nám to příjemné, ale nejde vše stihnout tak, jak bychom si představovali. Bohužel.

Snahu spolku Omnium o záchranu zničených a opuštěných památek je možné podpořit darem na účet: 2844188399 / 0800. Za každý dar, i drobný, děkujeme.

Kampaň spolku Omnium na záchranu drobných křížků v krajině České republiky – www.zachrankrizek.cz

www.omniumos.cz

Externí odkaz: https://www.facebook.com/pg/Omnium.ZivotPamatkam/photos/?tab=album&album_id=2496790597234964