Koncert "Písně lásky a oddanosti"
Duchovní a světské středověké písně za doprovodu středověké harfy a houslí - Nancy Thym & Thilo Viehrig

Koncert "Písně lásky a oddanosti"

Údaje o akci

 • Sobota 29. Září 2018 - Sobota 29. Září 2018 18:00 - 20:00
 • Kostel sv. Havla v Hrobčicích u Bíliny
 • Koncert
 •  

  Omnium logo

  Koncert z cyklu Monumenta VIVA

  Písně lásky a oddanosti

  Duchovní a světské středověké písně za doprovodu středověké harfy a houslí - Nancy Thym & Thilo Viehrig

   

  Kdy:       Kostel sv. Havla v Hrobčicích u Bíliny
  Kde:   29. září 2018 od 18 hodin

   

   

  Vstup volný

  Plakát ke stažení - ZDE

   

  Koncert se koná v rámci 11. podzimního setkání krajanů a přátel Hrobčicka

   

  Koncert pořádá Omnium z.s.
  Monumenta VIVA - Cyklus koncertů na podporu památek

   

   

  CANTEFABLE
  Nancy Thym / zpěv, harfa, cimbál, niněra & Thilo Viehrig / středověké housle, rebek, lyra, organetto

   

  Písně lásky a oddanosti
  Duchovní a světské středověké písně za doprovodu středověké harfy a houslí

   

  Nancy      Nancy Thym a Thilo Viehrig ze skupiny Cantefable se věnují interpretaci středověké hudby. Jejich repertoár se skládá z duchovních i sekulárních písní středověku, které hrají na replikách středověkých nástrojů vytvořených podle předlohy historických modelů, jako je harfa, středověké housle, rebek, niněra, lyra, organetto a cimbál. 

   

  Středověk je spojován se silnou náboženskou vírou a tedy velice tenkou linií mezi duchovní a světskou hudbou, která v některých případech splývá. Panna Marie je v textech písních často uctívána jako modal, ale stejně tak v některých milostných písních symbolizuje nedosažitelnou dámu. Sférické zvuky Hildegarda von Bingena (1098-1179) se střídají s ohnivými rytmy španělských písní ze 13. a 14. století o zázracích Panny Marie z „Cantigas de Santa Maria“ a „Llibre Vermell“, stejně tak, jako písně z německé knihy “Carmina Burana” a rukopisu školy Notre Dame a Oswalda von Wolkentstein (1377-1445). Skladby odrážejí hlubokou víru a důvěru v Pannu Marii, ale také radost a lásku k životu, která hraničí se stavem extáze.


  „Cantefable“ je výraz používaný již ve středověku pro příběh, který je částečně mluvený a částečně zpívaný nebo doprovázený hudbou. Programy, které představují Nancy Thym a Thilo Viehrig, jsou osvěžující směsicí středověké a tradiční hudby propletené příběhy a tancem, které přenesou posluchače do starých časů a vzdálených míst.


  Nancy Thym je mezinárodně uznávaná pro své programy, které kombinují harfu, písně a příběhy. Ve své rodné Kalifornii studovala divadlo, tanec a archeologii a později folklór a etnomuzikologii. Získala ocenění a granty za svůj výzkum české harfy, sibiřské harfy a norské Krogharpe. Více než 20 let žije v Německu, kde přenáší svůj rozsáhlý výzkum dějin harfy do vzdělávacích a zábavných programů. Jedná se o vyprávění, které je kombinováno s písněmi a hrou na harfu, baladické programy o specifických tématech nebo divadelní díla jejichž děj vypráví osudy významných hudebníků hrajících na harfu.


  Tvůrce nástrojů a hudebník Thilo Viehrig vystudoval houslovou a varhanní stavbu a restaurování nástrojů ve východním Německu. Více než 20 let pracoval jako restaurátor historických nástrojů. Založil muzeum hudebních nástrojů v Centru pro praktické ukázky v Michaelsteinu v Německu a jeho kopie historických nástrojů (harfy, lyry, klavichordy, cembalo, organetta a další) lze shlédnout v různých muzeích. Jako hudebník se specializuje na historické zakřivené nástroje – rebek, lyru, barokní housle, organetto. Nástroje, se kterými oba hudebníci vystupují byly restaurovány v dílně Thila Viehriga.

Zpět na seznam