Výstava Pro-lin: Židé v republice mnoha národů
Výstava o polských Židech

Výstava Pro-lin: Židé v republice mnoha národů

Údaje o akci

 • Neděle 27. Leden 2019 - Neděle 31. Březen 2019 16:00 - 17:00
 • Třebíč: Zadní synagoga
 • Výstava
 • Výstava Pro-lin: Židé v republice mnoha národů

  Turisté, kteří v únoru a březnu zavítají do třebíčské židovské čtvrti, by si neměli nechat ujít návštěvu Zadní synagogy, kde bude ke zhlédnutí výstava s názvem PO-LIN. ŽIDÉ V REPUBLICE MNOHA NÁRODŮ. Výstava mapuje život Židů na území polsko-litevského státu, tzv. „Republiky obou národů“ od 2. poloviny 16. století do konce 18. století.

  V roce 1386 došlo díky sňatku polské královny a litevského velkoknížete ke spojení území mezi řekami Vartou a Dněprem. Svazek obou zemí byl definitivně stvrzen podpisem tzv. lublinské unie v roce 1569. Vzniklý stát nesl jméno Republika (Rzeczpospolita) obou národů, na jeho území žili Poláci, Litevci, pravoslavní obyvatelé dnešní Ukrajiny a Běloruska, Arméni a muslimští Tataři. Území Rzeczpospolité se zároveň stalo domovem největší židovské komunity v Evropě.

  Expozice, kterou připravil Polský institut v Praze ve spolupráci s Muzeem dějin polských Židů Polin ve Varšavě, už byla instalována na několika místech České republiky, v Třebíči se objeví poprvé. Vernisáž za účasti Laury Trebel-Gniazdowské, zástupkyně ředitele Polského institutu v Praze, proběhne 27. ledna 2019 v 16 hodin, tedy na Den památky obětí holocaustu. Výstava bude přístupná v rámci prohlídky Zadní synagogy denně od 9 do 17 hodin, a to až do 31. března 2019.

   

  www.visittrebic.eu

  www.mkstrebic.cz

Zpět na seznam