Výstava: Modely lidových staveb

Výstava: Modely lidových staveb

Údaje o akci

 • Pondělí 1. Duben 2019 - Čtvrtek 31. Říjen 2019 10:00
 • Kutná Hora, Zámek Kačina, muzeum českého venkova, Svatý Mikuláš 51
 • Výstava
 • Výstava: Modely lidových staveb

   

  Zámek Kačina, Muzeum českého venkova vás zve na výstavu jedinečná kolekce vybraných modelů lidových staveb z celého meziválečného Československa, tj. včetně Slovenska a Podkarpatské Rusi. 

   

  Na výstavě najdete chudé roubené jednoprostorové chalupy Rusínů spolu s typickými dřevěnými pravoslavnými kostelíky. Ze Slovenska pak bohatou selskou usedlost ze středního Slovenska a jako kontrast proti ní chudou chalupu z hornatého severního Slovenska. Morava spolu se Slezskem je zastoupena jak hliněnými, tak i roubenými stavbami a v Čechách uvidíte jak hrázděné stavby ze severozápadního pohraničí, tak i roubené chalupy z Podkrkonoší či z Českomoravské vrchoviny, stejně jako jihočeský zděný statek ve stylu lidového baroka nebo alpský dům z Volar.

   

  Základ kolekce vystavených modelů pochází z Národopisné výstavy českoslovanské z roku 1895. Z tohoto období pocházejí i slovenské modely. Stavby z Podkarpatské Rusi byly doplněny až v průběhu meziválečného období a modely staveb z německojazyčného pohraničí přibyly do sbírky až koncem 20. století. Dnes představuje kolekce modelů lidové architektury Národního zemědělského muzea nejrozsáhlejší a nejúplnější sbírku modelů lidových staveb v celé České republice.

   

  Výstava probíhá od 1.4. do 31.10.2019

  www.nzm.cz

   

Zpět na seznam