Cyklus MONUMENT/UM
Audiovizuální ponor Lenky Dusilové & VJ Aeldryna do duše českých památek

Cyklus MONUMENT/UM

Údaje o akci

 • Sobota 17. Srpen 2019 - Sobota 17. Srpen 2019 20:00
 • Jablonec nad Nisou, Jablečné lázně
 • Koncert
 •  

  Audiovizuální ponor Lenky Dusilové & VJ Aeldryna do duše českých památek

  Cyklus MONUMENT/UM 

  Kdy: 17.8.2019

  Kde: Jablonec nad Nisou, Jablečné lázně

   

   

  Dramaturgie večera

   

  Zapomeňte na klasický benefiční koncert či festivaly se stále stejnými line-upy. Monument/um je komponovaný večer, který se skládá z:

   

  1) úvodní krátké přednášky vedenou odborníkem,

  2) dokumentu o památce, které natáčí partner ČT ArtZóna přímo pro projekt Monument/um,

  3) samotné performance, kdy Lenka svým hlasem a hudebními krajinami zcela zaplní prostor a VJ ručně vytvořenými animacemi v kombinaci s digitálními efekty vše míchá v reálném čase do organické videokoláže.

   

  Lokalita

   

  Městské lázně byly vybudovány v letech 1908 -1909 na počest císaře Františka Josefa. Architektem byl Robert Hemmrich. Až do roku 1960 fungovaly v původním stavu.

   

  V roce 1960 však došlo k neblahým zásahům do stavby Okresním stavebním podnikem. Bylo zničeno původní průčelí, ozdobné prvky na fasádě, původní zasklení oken. V roce 1962 proběhla poslední velká rekonstrukce, dále už lázně jen chátraly. V roce 1997 město přislíbilo finanční podporu na nutnou opravu střechy, která se i uskutečnila.

   

  Od roku 1996 až do dnes se hledá nové využití pro budovu. Mezi návrhy je zbudování knihovny, kulturního centra, welnessu, centra pro seniory, pivovaru či pronájem lékařům.

   

  Život Jablečným lázním v minulých letech vdechla parta mladých lidí a umělců ze spolku ArtproProstor, který si klade za cíl rozšířit ve městě kulturní nabídku, najít pro lázně nové, byť třeba dočasné využití a rozpoutat debatu o veřejném prostoru v Jablonci, což se i daří.

   

   

  O projektu - v hlavní roli je památka!


  Monument/um spojuje daný MONUMENT,  MOMENT a audiovizuální UM do jednoho celku a vytváří tak pro diváka neopakovatelný site specific zážitek. Čtyři benefiční hudebně-obrazová představení se odehrají v krásných, oduševnělých, ale také zchátralých objektech – kostel, lázně, hrad a továrna –  v českých Sudetech. 

   

  Více informací k projektu na stránkách MONUMENT/UM

   

   

Zpět na seznam