Cyklus MONUMENT/UM
Audiovizuální ponor Lenky Dusilové & VJ Aeldryna do duše českých památek

Cyklus MONUMENT/UM

Údaje o akci

 • Sobota 24. Srpen 2019 - Sobota 24. Srpen 2019 20:00
 • Horní Maršov, Fabrika Temný Důl
 • Kombinovaný program
 •  

  Audiovizuální ponor Lenky Dusilové & VJ Aeldryna do duše českých památek

  Cyklus MONUMENT/UM 

  Kdy: 24.8.2019 od 20:00

  Kde: Horní Maršov, Fabrika Temný Důl

   

   

  Dramaturgie večera

   

  Zapomeňte na klasický benefiční koncert či festivaly se stále stejnými line-upy. Monument/um je komponovaný večer, který se skládá z:

   

  1) úvodní krátké přednášky vedenou odborníkem,

  2) dokumentu o památce, které natáčí partner ČT ArtZóna přímo pro projekt Monument/um,

  3) samotné performance, kdy Lenka svým hlasem a hudebními krajinami zcela zaplní prostor a VJ ručně vytvořenými animacemi v kombinaci s digitálními efekty vše míchá v reálném čase do organické videokoláže.

   

  Lokalita

   

  Areál bývalé Dixovy brusírny dřeva leží v údolí řeky Úpy v Krkonoších, kde v 19. století vznikla řada průmyslových podniků jako sklárny, papírny či brusírny. Dostávaly název podle svých zakladatelů a jen brusíren bylo v okolí dvanáct. Po 2. světové válce jich většina zanikla. Jediná, která se dochovala, je právě Dixova brusírna, která byla svého času největší, nejmodernější a také nejhezčí.

   

  V roce 1996 byl komplex prohlášen kulturní památkou, kdy si památkáři především cení lícového kamenného zdiva, které spolu s detaily fasády i zasazením do krajiny činí ze stavby krkonošský skvost a ukázku tehdejší stavební zručnosti a umu.

   

  V roce 2015 koupil objekt (kromě přední budovy č. p. 71) podnikatel Karel Chotek. Následně založil iniciativu FABRIKA TEMNÝ DŮL – kulturní a vědecký spolek, který má v plánu postupně celý komplex zrekonstruovat. 

   

   

  O projektu - v hlavní roli je památka!


  Monument/um spojuje daný MONUMENT,  MOMENT a audiovizuální UM do jednoho celku a vytváří tak pro diváka neopakovatelný site specific zážitek. Čtyři benefiční hudebně-obrazová představení se odehrají v krásných, oduševnělých, ale také zchátralých objektech – kostel, lázně, hrad a továrna –  v českých Sudetech. 

   

  Více informací k projektu na stránkách MONUMENT/UM

   

   

Zpět na seznam