Hovory s kastelány: O zámku Libochovice s Michaelou Prokopovou

Hovory s kastelány: O zámku Libochovice s Michaelou Prokopovou

Údaje o akci

 • Úterý 5. Listopad 2019 17:30
 • Praha 1, dům U Voříkovských, Liliová 5
 • Přednáška
 • Přednáška:

  Hovory s kastelány: O zámku Libochovice s Michaelou Prokopovou

  5. 11. 2019 v 17:30 hod. Praha 1, dům U Voříkovských, Liliová 5

   

  Chcete se dozvědět více o zámku Libochovice? Navštivte přednášku kastelánky Michaely Prokopové v úterý 5. listopadu v 17.30 hodin. 

  Zámek Libochovice je vyhledávaným turistickým cílem pro svoji romantickou polohu na břehu řeky Ohře v pozadí se zříceninou hradu Házmburk a vulkanickými kopci Českého středohoří. Libochovický zámek stojí na místě starší gotické tvrze, kterou nechal Jan z Lobkowicz přestavět na jednopatrový renesanční zámek v letech 1560–1564. Pozdější majitel Gundakar Dietrichstein, který koupil vyhořelý zámek od Šternberků, přistoupil v letech 1682–1690 k rozsáhlé barokní přestavbě. Autorem architektonického návrhu byl proslulý italský stavitel Antonio Porta. V roce 1685 byla u zámku založena okrasná zahrada, jejíž součástí jsou i skleníky. Interiérová instalace ukazuje sbírky vzácných gobelínů, skla, porcelánu a unikátní barokní kachlová kamna. Na výzdobě interiérů a hlavního tzv. Saturnova sálu procházejícího dvěma patry se podíleli italští štukatéři i sochař Jan Brokoff. Zámek je významný i jako rodiště proslulého českého vědce Jana Evangelisty Purkyně, má zde také samostatnou expozici.

  Generální ředitelství Národního památkového ústavu pokračuje v roce 2019 v již tradičním cyklu přednášek pro veřejnost nazvaném Hovory s kastelány. Vybrané hrady a zámky, zajímavosti z historie i osobní příběhy představí osoby nejpovolanější – správci památek.

   

  Vstup zdarma:

  www.npu.cz

Zpět na seznam