Památky ve filmu – Film v památce
Nekonvenční festival pro kulturní dědictví

Památky ve filmu – Film v památce

Údaje o akci

 • Pátek 21. Srpen 2020 - Sobota 22. Srpen 2020 17:00 - 15:00
 • Obec Sudslava (okr. Ústí nad Orlicí) v Pardubickém kraji, v prostorách kulturní památky bývalé fary čp. 1
 • Festival
 • Festival

  Památky ve filmu – Film v památce

  Nekonvenční festival pro kulturní dědictví

  od 21.8. 17 hod. do 22.8. 15 hod. v obci Sudslava (okr. Ústí nad Orlicí)

   

  Pořadatelem letního víkendového festivalu amatérského filmu je spolek Genius loci Sudslava z.s., organizující kulturní, vzdělávací a osvětové aktivity. Partnery filmového festivalu jsou Centrum uměleckých aktivit Hradec Králové a Institut pro památky a kulturu, o.p.s. provozující webový portál propamatky.cz. Filmový festival je koncipovaný jako dvoudenní cyklus krátkometrážních dokumentárních filmů rozdělený do dvou samostatných bloků prezentující obnovu vybraných českých a moravských památek. Jedná se o první filmovou akci spolku Genius loci Sudslava z.s. na podporu osvěty v oblasti ochrany kulturních památek, propagace cestovního ruchu a oboru památkové péče.

   

  Nekonvenční filmový festival se uskuteční v termínu: pátek 21. srpna v čase od 17 hodin a v sobotu 22. srpna 2020 od 15 hodin v prostorách kulturní památky bývalé fary čp. 1 v obci Sudslava (okr. Ústí nad Orlicí) v Pardubickém kraji. Informace o programu a doprovodných aktivitách festivalu jsou uvedeny na webu http://sudslava.webnode.cz/. V rámci doprovodného programu se uskuteční vystoupení hudební skupiny. Pan Zdeněk Nováček, majitel zámku Potštejn, pohovoří o rekonstrukci zámeckého areálu. Účastníci festivalu ocení především autenticitu barokní kulturní památky postavené v roce 1692 nákladem majitelky panství hraběnky Terezie Eleonory z Ugarte, rozené ze Žďáru.

   

  Filmový festival Památky ve filmu – Film v památce je 1. ročníkem této nevšední filmové události pro kulturní dědictví. Organizátoři si od dvoudenního festivalu slibují probuzení zájmu veřejnosti o méně známé historické objekty s cílem zvýšení cestovního ruchu v lokalitě Podorlicka. Pardubický kraj bývá bohužel neprávem turisty v konkurenci s ostatními kraji opomíjen a spolek Genius loci Sudslava z.s. se proto rozhodl tento dlouhodobý nepříznivý návštěvnický deficit svým aktivním přístupem v rámci svých možností napravit. „Jestli se mu to podaří, uvidíme vzhledem k současným preventivním opatřením. V nadcházejících letech bychom chtěli v této festivalové aktivitě pokračovat“, uvedl Mgr. Tomáš Zaplatílek za spolek Genius loci Sudslava z.s. Zbývá jen jediné a to popřát, aby se nekonvenční filmový festival organizátorům vydařil a našel si své místo, jak mezi amatérskými filmaři, tak mezi věrnými návštěvníky památek!

   

  Pořadatel

  Spolek Genius loci Sudslava z.s.

Zpět na seznam