Výstava Přemysl Otakar II. na Bezdězu
Výstava o životních osudech, vládnutí a odkazu pátého českého krále

Výstava Přemysl Otakar II. na Bezdězu

Údaje o akci

 • Středa 1. Červenec 2020 - Neděle 30. Srpen 2020 9:00 - 16:30
 • Hrad Bezděz
 • Výstava
 • Výstava

  Výstava Přemysl Otakar II. na Bezdězu

  1.7. až 30.8. úterý - neděle od 9 do 16:30, na hradě Bezdězu

   

  Srdečně zveme na výstavu:

   

  Na výstavě bude prezentováno 24 panelů s mnoha texty a obrazovými dokumenty, které seznámí návštěvníky výstavy se životem a dílem pátého českého krále Přemysla Otakara II.

   

  Vystaven bude rovněž velmi vzácný soubor kopií kompletních pohřebních insignií Přemysla Otakara II., jejichž originály se nacházejí ve sbírkách Pražského hradu. Pohřební insignie požehnal v průběhu slavnostní vernisáže generální vikář litoměřické diecéze Mons. ICLic Mgr. Martin Davídek.

   

  Přemysl Otakar II. ztratil svůj život v srpnu roku 1278 v bitvě na Moravském poli, z níž vzešel jako vítěz římský král Rudolf Habsburský. Pohřební klenoty nechal zhotovit Otakarův syn Václav II. roku 1297 při příležitosti pohřbu Přemysla Otakara II. v bazilice sv. Víta, Václava a Vojtěcha.

   

  Pohřební insignie byly nalezeny 13. prosince 1976 v rakvi společně s tělesnými ostatky Přemysla Otakara II. při otevření jeho hrobu v ochozové kapli v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze a včetně vložených tkanin byly z hrobu vyjmuty.

   

  Pohřební insignie se skládají z královské koruny, žezla a jablka a jsou zhotoveny z pozlaceného stříbra.

   

  Vzhledem k tomu, že pohřební klenoty Přemysla Otakara II. patří k nejstarším dochovaným středověkým zlatnickým pracím, není možné je běžně vystavovat. Náleží však k nejlépe dochovaným středověkým panovnickým pohřebním klenotům a proto vznikla myšlenka na zhotovení jejich kopií.

   

  Na hradě Bezdězu budou tyto insignie vystaveny do 23. srpna.

   

  Pořadatel

  Spolek Města OtakarovaNárodní památkový ústav – správa státního hradu BezdězŘímskokatolická farnost Bezděz a Biskupství Litoměřické

   

  Plakát akce ke stažení ZDE

Zpět na seznam