Kulturní dědictví UNESCO - Ukrajina

Kulturní dědictví UNESCO - Ukrajina

Údaje o akci

 • Čtvrtek 1. Říjen 2020 - Neděle 15. Listopad 2020 10:00 - 17:00
 • Vlastivědné muzeum v Olomouci
 • Výstava
 • Výstava

  Kulturní dědictví UNESCO - Ukrajina

  1.10 - 15.11. od 10 do 17 kromě pondělí a úterý ve Vlastivědném muzeu v Olomouci

   

  Srdečně zveme:

   

  Premiéra unikátního výstavního projektu, který se skládá ze tří částí a nabídne komplexnější pohled na kulturní dědictví UNESCO, ale i významný vztah k české kultuře. Hlavní část výstavy představí všechny položky světového seznamu UNESCO za Ukrajinu. Patrně pro nás nejzajímavější položkou seznamu je Rezidence bukovinsko-dalmátských metropolitů v Černovicích (v současně době univerzitní sídlo), které postavil český architekt a mecenáš Josef Hlávka. I přes tuto silnou českou stopu je tato památka zapsaná na seznam UNESCO jen za Ukrajinu.

   

  I z tohoto důvodu druhá část výstavy nabídne přehled bohaté historie česko-ukrajinských vztahů a opět nabízí u nás ne příliš známé osobnosti a události.

   

  Třetí část výstavy nabídne výstavu prací legendární ukrajinské malířky Anastasie Rak, která se specializovala na propagaci a rozvoj speciální techniky malování na skle. Výstava byla s velkým úspěchem představena např. v Paříži, ale i dalších zemích. Poslední část představuje mistrovství ukrajinských národních řemesel a nabídne i ukázky řemesel zapsaných na světový seznam UNESCO (např. Petrikovská malba).

   

  Výstava probíhá díky podpoře a spolupráci s Muzeem Ivana Hončara v Kyjevě a pod záštitou velvyslance Ukrajiny v České republice Jevhena Perebyjnise.

   

  Pořadatel

  Vlastivědné muzeum v Olomouci a Velvyslanectví Ukrajiny v Praze

Zpět na seznam