Existuje židovské umění?
Česko-izraelské kolokvium - Existuje židovské umění? Is there a Jewish art?

Existuje židovské umění?

Údaje o akci

 • Pátek 7. Říjen 2016 - Pátek 7. Říjen 2016 10:00 - 18:00
 • UDU AV ČR, Husova 4, Praha 1
 • Kolokvium
 • Česko-izraelské kolokvium

  Existuje židovské umění? Is there a Jewish art?

  Pořádá Ústav dějin umění AV ČR  Existuje židovské umění? Dodnes aktuální a zároveň provokující otázka, na kterou se již dříve snažili odpovědět historici umění a výtvarní kritici, jako byl například Ernst Gombrich, Joseph Gutmann nebo Harold Rosenberg.

  Jaká jsou definiční vymezení židovského umění? Mají být jeho definice založeny pouze na podmínce židovských umělců, židovské ikonografie, případně tzv. židovské zkušenosti? Je židovské umění spíše národní nebo náboženské umění? Objevují se nějaká stylová či jiná specifika spojená s tímto typem umění?

  Vítány jsou zejména příspěvky přibližující téma židovského umění, architektury a sběratelství od středověku až po současnost s významným přesahem do teoretické nebo metodologické roviny. Součástí kolokvia je rovněž interdisciplinární část, která se bude věnovat definičnímu vymezení židovské hudby, divadla a filmu.

  Vyzýváme tímto zájemce o aktivní účast k zaslání návrhu na vystoupení (název příspěvku a stručné resumé) nejpozději do 2. září 2016 na adresu janacova@udu.cas.cz, kde je možné rovněž získat doplňující informace. Délka příspěvku se předpokládá max. 20 minut, jednací řečí je čeština a angličtina.

   

  Call For Paper

   

  Kontakt

  Eva Janáčová
  Tel.:  +420 222 221 646
  E-mail: janacova@udu.cas.cz

   

  Organizátor

  Ústav dějin umění Akademie věd ČR, v.v.i
  Husova 4, 110 00 Praha 1
  T +420 222 222 144
  F +420 222 221 654

   

   

   

Zpět na seznam